— Blog projekty, finansowanie, leasing

Archive
Ekonomia

Spójna strategia rozwoju, konkretny model biznesowy czy wreszcie wiarygodność rynkowa – to tylko niektóre korzyści, jakie oprócz pieniędzy mogą uzyskać przedsiębiorstwa, korzystające z funduszów venture capital.

Kapitał podwyższonego ryzyka (ang. venture capital) jest specyficzną formą finansowania rozwoju firm. Ma charakter własnościowy i jest realizowany w przedsiębiorstwie poprzez objęcie emisji akcji lub udziałów. Oznacza to, że inwestor staje się współwłaścicielem spółki, której udziela wsparcia.

Jakie firmy mogą skorzystać z funduszy venture capital?
Zasadniczo, inwestorzy poprzez venture capital przeznaczają pieniądze na finansowanie przedsiębiorstw, znajdujących się we wczesnych fazach rozwoju. Najczęściej są to firmy, które oferują duże nadzieje na zysk, ale jednocześnie są obarczone wysokim ryzykiem niepowodzenia inwestycji.
W Polsce sytuacja wygląda jednak inaczej. W naszym kraju ten rodzaj zasilania kapitału dotyczy często firm, które osiągnęły już sukces na rynku. Mają sprawdzony produkt i perspektywiczną działalność, ale brakuje im środków na dalszą realizację planów. Bywają więc wspomagane np. przy wejściu na na nowy rynek lub przy procesie restrukturyzacji.

Czytaj dalej

InviPay – to unikalna metoda płatności dla firm, liczy na osiągnięcie poziomu rentowności (break even) w czerwcu po ośmiu miesiącach od rozpoczęcia działalności, poinformował założyciel i prezes Marcin Pasenik.

creditcard

Z badania wykonanego przez Instytut Badawczy IPC w lutym 2016 r. wynika, że nawet 75% badanych firm chce kupować i płacić w dogodnym dla siebie terminie , a 1/3 badanych wyraziła chęć robienia zakupów częściej, gdyby istniała możliwość płacenia w odroczonym terminie.

W chwili obecnej inviPay.com wprowadza na rynek unikalną bramkę płatności, która umożliwia właśnie robienie zakupów online na fakturę z odroczonym terminem płatności. Dzięki temu rozwiązaniu klient może zapłacić za zakupy w e-sklepie tak samo wygodnie i bezpiecznie jak to robi poza nim, tj. dopiero po otrzymaniu i sprawdzeniu zamówienia w terminie płatności wskazanym na fakturze dodatkowo wydłużonym o 7 dni przez inviPay.com. E-sklep natomiast otrzymuje swoje wynagrodzenie natychmiast po realizacji zamówienia, wypłaca je po prostu z inviPay, bez czekania na termin płatności.

Czytaj dalej

Idea kont IKE i IKZE jest prosta. Są to konta oszczędnościowe.
Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę z tego, że jego emerytura nie będzie zbyt wysoka. System emerytur boryka się z narastającymi problemami, które spowodowane są wieloma czynnikami oficjalnymi jak np. dłuższy okres przeżycia, ujemny przyrost naturalny, jak i tymi nieoficjalnymi.

Wszystko to sprowadza nas do tego, że za 20 lat emeryci nie będą mogli liczyć na godną emeryturę.

Na początek rozwińmy te skróty:
IKE to Indywidualne Konto Emerytalne z kolei IKZE – Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego.

Dlaczego więc warto założyć konto IKE lub/i IKZE?
Takie konta charakteryzują się zachęceniem ludzi do oszczędzania pieniędzy na emeryturę. Korzystając z takich kont dodatkowo możemy skorzystać z ulg podatkowych, a więc zapłacimy mniejszy podatek dochodowy.
Od pieniędzy wpłacanych na takie konto IKE nie odprowadza się podatku Belki. z kolei kwotę wpłaconą do IKZE możemy odliczyć od podatku dochodowego (pamiętajmy o limitach. w roku 2016 jest to ok. 4500 zł.

Czym charakteryzują się konta IKE i IKZE?

  • Mozna posiadać tylko po jednym koncie IKE i IKZE.
  • Środki na kontach są inwestowane.
  • Środki zgromadzone na kontach są dziedziczone.
  • Na obydwa rodzaje kont można wpłacić tylko określoną ilość pieniędzy w każdym roku kalendarzowym.
  • Środki finansowe zgromadzone na kontach można przenosić pomiędzy różnymi instytucjami finansowymi.
Czytaj dalej

tablet is in the office of a businessman on the table

E-commerce, media społecznościowe, druk 3D, aplikacje mobilne – nie jest tajemnicą, że na te branże najbardziej majętni inwestorzy chętnie wykładają pieniądze. Jednak istnieją też mniej oczywiste kierunki, które przyciągają coraz większy kapitał. Na przykład te związane z przechowywaniem przedmiotów czy… Bitcoinami

W ciągu trzech lat, między połową 2012 a połową 2015 r., najszybciej rosło zainteresowanie inwestorów przedsięwzięciami dotyczącymi Bitcoinów. Wzrost sum pieniędzy zainwestowanych w tę branżę wynosił średnio 151 proc. rocznie – wynika z badań firmy Mattermark.
Choć zainteresowanie spółkami koncentrującymi się wokół waluty Bitcoin rośnie najszybciej, to wciąż jest w nich ulokowanych stosunkowo niewiele środków. Suma pieniędzy, jaka w ciągu roku została włożona w ten sektor, to zaledwie 0,18 proc. sumy wszystkich środków zainwestowanych w tym okresie przez prywatne podmioty.

Dla porównania: pieniądze ulokowane w branży turystycznej to 6,71 proc. wszystkich inwestycji, transportu – 6,16 proc., udostępniania zdjęć – 0,56 proc., a jedzenia i napojów – niewiele ponad 1 proc

Źródło: „Branże przyszłości. W jakie start-upy wierzą inwestorzy?” Wojciech Maroszek, www.forbes.pl

Czytaj dalej